BLIZNA
Chciałabym przekazać Wam kilka cennych informacji na temat pracy z blizną, dlaczego, po co i jakie korzyści zdrowotne temu towarzyszą.
Często pacjenci są nieświadomi tego jaki wpływ na nasze zdrowie może mieć nawet niewielka, drobna blizna! Dolegliwości mogą pojawić się nawet po latach, gdy my już dawno zapomnieliśmy o przebytych operacjach, nie mając pojęcia, że mogą mieć one wpływ na obecny stan zdrowia!
Na zdjęciu mamy bliznę po cesarskim cięciu, do której się odniosę, aczkolwiek każda blizna jest uszkodzeniem, przecięciem skóry, tkanek, co skutkuje zmniejszoną ruchomością w tym obszarze oraz przykurczem mięśni i często ich nieprawidłową pracą.
Zesztywniały, nieruchomy obszar pod blizną często zwłaszcza w obszarze brzucha połączony jest z uczuciem ciągnięcia, który zaburza nam również możliwość przyjęcia prawidłowej postawy ciała podczas stania i chodu.
Wyobraźcie sobie, że wstając jest jedna część ciała, która nas blokuje, by stać w wyprostowanej pozycji. My na siłę staramy się wyprostować, przyjmując nieprawidłową pozycję i włączając w ten ruch pracę innych rejonów ciała, co wpływa oczywiście na zwiększenie dolegliwości bólowych, w przypadku cesarskiego cięcia najczęściej:
- bólów w dolnym odcinku kręgosłupa
- bólów podbrzusza
- nieprawidłowej pracy układu trawiennego, a nawet
- bezpłodności
- i bólów głowy
Mobilizacja blizny to masaż wykonywany w obrębie blizny i okolicznych, sąsiadujących tkanek.
Celem takiej pracy jest przywrócenie ruchomości tkanek w każdym kierunku ruchu, tak by ciało mogło sprawnie funkcjonować i w odniesieniu do powyższego przykładu – mogło stać komfortowo i swobodnie w wyprostowanej pozycji oraz sprawnie poruszać się wykorzystując do tego odpowiednie mięśnie